בס"ד
התקשרו עכשיו:
050-414-5359  
072-282-8034

בעיות בראייה בתקופת לימודים בבית הספרלעיתים קרובות, בתקופת לימודים בבית הספר, ילדים חווים בעיות ראייה. אחת הבעיות בראייה אצל ילדים היא מיקוד עיניים בצורה לא אחידה ותואמת. הראייה נחלשת ונגרם חוסר בהירות. גורם זה עלול לגרום לבעיות בקריאה ומזוהה לעתים קרובות זמן קצר לאחר תחילת הלימודים.

ילדים עוברים מכיתה אחת לשנייה ומבית הספר לעבודה. מעבר זה לא פשוט והופך להיות קשה יותר עבור חלק מהילדים, היות ויש יותר דברים לקרוא ולכתוב ושיעורי הבית הופכים למאתגרים יותר. 

בנוסף, הגודל של הדפסת הטקסט הופך להיות קטן יותר כשהילדים עולים לכיתות גבוהות יותר וזה, בשילוב עם הדרישה לקרוא יותר לתקופות זמן ארוכות יותר, יכול להביא לבעיות ראייה. בעיות בראייה ייתכן שאכן התרחשו במשך זמן מה, אבל הבעיות לא היו חמורות מספיק כדי להיות מורגשות. כשהלחץ פועל על העיניים של הילד ככל שהוא מתבגר, בעיות הראייה שלא היו מורגשות לפני, מתחילות להחמיר.

כשבעיות הראייה של הילד מתחילות להחמיר בשנת הלימודים החדשה, הוא  מתחיל לחוות יותר קשיים. ההורים יכולים להבחין כי ילדיהם אינו מדביק את הישגיו בצורה ראויה כפי שהילדים בכיתתו הצליחו להשיג.

כשהילד גדל, מורים עלולים גם להיות מודעים לכך שהתלמידים שלהם מתקשים בקריאה או אפילו מתקשים לראות את הלוח בחלק הקדמי של הכיתה. לאחר מכן המורה יביא את הנושא לידיעת הורי הילד ולכך דבר הבעיה עם הראייה של הילד מתגלה.

שינויים המיוחסים לבעיות בראייה טשטוש בראייה - הילד מתלונן שהוא אינו רואה בחדות. ראייה מטושטשת מופיעה ובזמנים מסוימים ישנה גם כפילות בראייה. 

צמצום הראייה - הילד מצמצם את העיניים, כדי להצליח לקרוא את מה שכתוב מרחוק, או עוצם עין אחת כדי להקל על עצמו בקריאה.

מקרב לעיניים – הילד מחזיק את המחברת, חומר הקריאה קרוב מדי לעיניים, בצורה לא תקינה.

שפשוף בעיניים - הילד משפשף בעיניים יותר מדי, או מתלונן שמשהו מעקצץ, צורב, או שהוא דומע יתר על המידה.

העיניים לא ממוקדות - לעיתים שתי העיניים לא ממוקדות. כאשר עין אחת צופה במטרה, העין השנייה, עלולה לפזול. במצב זה, העין הפוזלת, צופה בנקודה שונה.

תורשה - בעיות ומחלות עיניים, לרוב הסיכויים, עוברות בתורשה לילדים.

לא מצליח להעתיק - הילד לא מספיק להעתיק מהלוח, או מעתיק בצורה לא נכונה, או מעתיק מהילד היושב לידו. תופעה זו נלווית בהזזה של הראש קדימה ואחורה כדי להתמקד.

סימנים לחוסר ריכוז - הילד מסתובב בכיתה ולא מסתכל ללוח או מקשיב למורה.

מחוץ לקווים - הילד צובע מחוץ לקו של הציור באופן עקבי, כותב או מצייר עקום.

כאבי ראש - הילד מתלונן על כאבי ראש באופן קבוע אחרי השיעור בבית הספר, או לאחר קריאת טקסט או פעולה שדורשת ריכוז בראייה.


בדיקות עינייםבתי ספר רבים מבצעים בדיקות עיניים חשובות לאיתור בעיות ראייה ומחלות בתקופתיות לתלמידים. בדיקות אלו מהוות כגורם מזהה אודות כושרה של הראייה במצב הבריאותי.

בדיקות עיניים חשובות כדי לבחון הפרעות מסוגים שונים בכושרה של הראייה כמו פזילה, עין עצלה וליקויים אחרים. לכן, יש לבצע בדיקות שגרתיות ותקופתיות לפי מצבו של המטופל. בדיקות הכרחיות אלו יכולות לגלות סימנים מוקדמים של מחלות עיניים כמו גם מצבים בעיתיים יותר, מצבים שיכולים לגרום להפרעה בראייה גם בשלבים מוקדמים במשך החיים. 


סריקה רחבה מאוד של בעיות פוטנציאליות, מאוד שימושית והכרחית. לכן, יש לבצע בדיקות עיניים עקביות,  בתדירות המומלצת לאותם מטופלים. בדיקות עיניים הכרחיות גם  לילדים. לכן, יש לוודא שהילד שלך נבדק מוקדם ולעתים קרובות בבדיקות חשובות אלו הנחוצות עבורו.

טואול - בניית אתרים